Lezení

Fotky

Napiš mi

VÍTEJ  *  Vstoupil jsi v 19:55  *  Před tebou tu už bylo 208884 lidí  *  Optimalizováno pro IE6 800/600Sulov
        Skalní oblast ležící poblíž Žiliny v okolí obce Sulov. Lezení na nepřeberném množství cest rozdělených do několika oblastí. Skály jsou ze slepence a leze se na nich úplně skvěle. Přímo ve vesnici je kemp, který stojí 50 korun na stan a na noc, což není vůbec moc. Sice není nějak komfortně vybaven, ale pitná voda, suché záchody a potůček úplně stačí. Z kempu je to do skal asi půl hodiny ostré chůze. Někteří sice spí přímo u skal, ale je to zakázaný a taky tam dělaj pěknej bordel. Jejich odpadky sou úplně všude, takže asi bude lepší nedráždit místní (ti se k horolezcům chovají jak psi) a přece jen si ten kemp zaplatit. Poblíž vesnice je aji motorest či co, kde se dá sehnat teplý jídlo. Nákup pečiva v Sulově je docela těžký. Prostě když jsme přišli do obchodu, buď pečivo nebylo, nebo bude až zítra, nebo už nebude. Za ten týden jsme došli k názoru, že ho prostě vždycky schovaj. Doporučoval bych tedy nebýt závislý jen na tamních obchodech. V Sulově sou taky dvě hospody. Doporučoval bych tu u obchodu. V té dolní se lehko příde k úrazu (a to nemusíte vůbec nic dělat). Ještě bych upozornil na klasifikaci. Je úplně divná. Co sem tehdá lezl v krasu OS 5+, tak na Sulově to je tak za 7-. No prostě když lezeš OS 5, tak na Sulově dáš 6+ v pohodě. Tak a teď nějaký pěkný cesty.
HRAD - OBELISK - Havaj (6+) - velmi pěkná cesta dlouhá asi 30m. Je potřeba asi 10 expresek. Leze se vesměs po hraně. Také párkrát narazíš na spáru, z které se na tebe vysype spousta hlíny a kamínků, takže je dobré aby si jistič dával pozor. Ke konci se cesta spojuje s Tahiti a je zakončena dvěma borháky. Slaňuje se buď na 60m laně až dolů, nebo na 50m s přestupem v cestě Tahiti (2 borháky asi 10m nad zemí).
HRAD - OBELISK - Tahiti (6+) - cesta daleko hezčí než Havaj, ale taky trochu těžší. Lezení po krásné plotně se spoustou menších chytů. Cesta dlouhá asi 30m a je potřeba asi 10 expresek. Z vrcholu je krásný výhled do okolí. Slanění stejně jako Havaj.
HRAD - OBELISK - Niagara (6-) - kratší cesta asi na 4 expresky s těžším nástupem. Je možno ji lézt i těžší variantou.
JAVOR - TABULA - Šeherezáda (6+) - cesta dlouhá asi 12 metrů, cvakají se asi 4 expresky. Velmi špatně se cvakala druhá expreska a v horních partiích cesty to nebylo taky nejjednodušší.
JAVOR - TABULA - Cesta svedkov liehovovych (7-) - velmi pěkná cesta. Leze se po tabuli se spoustou větších chytů. Jediné obtížné místo je až pod posledním borhákem. Cesta je dlouhá asi 18m a je potřeba asi 6 expresek.
JAVOR - TABULA - Koumácká (7-) - těžší cesta, střídají se malé a velké chyty. Hodně obtížné místo se nachází pár metrů před koncem. Dlouhá asi 18m a je potřeba asi 6 expresek.
JAVOR - TABULA - Mňam mňam (4+) - lehká cesta dlouhá asi 20 metrů asi na 7 expresek. Lezení po velkých chytech.
JAVOR - TABULA - Vajdátor (6+) - velmi pěkná cesta, leze se po plotně s menším převisem. Pěkné chyty. Délka asi 25m, potřeba asi 7 expresek. Jediné horší je nepohodlné horní jištění.
JAVOR - SOKOLIA VEŽA - Šťastných 13 (4) - pěkná dlouhá cesta asi 35m. Je možné cvakat až 13 jištění. Tím myslím, že je cesta extrémně přejištěná. My sme cvakali asi 9 a to se nám zdálo, že cvakáme furt. Cesta je určitě vynikající pro začátečníky, jelikož opravdu nehrozí žádný delší pád. Leze se po velkých chytech a nahoře se dobře jistí. Slanění stejné jako na Schodech do neba.
JAVOR - SOKOLIA VEŽA - Schody do neba (7-) - jedna z nejhezčích cest na Sulově. Délka asi 35m a cvaká se asi 9 expresek. Leze se po převíscích, kapsách, menších chytech, lištách. Některé jištění sou trochu víc dál od sebe, ale když se člověk rozleze, tak mu to ani nepřijde. Spíš je těžší spodní část než horní. Nahoře už se leze po celkem velkých chytech. Nahoře jsou dva borháky a asi v půlce cesty přestup pro slanění.
JAVOR - ŠKOLSKÁ VEŽA - WC hit (6+) - jedna z kratších cest asi 8m, potřeba 4 expresky, lezení spíš po menších chytech.
JAVOR - ŠKOLSKÁ VEŽA - Tanec nad plačom (7-) kratší cesta, která se u třetí expresky spojuje s WC hitem. Je dlouhá asi 8m na 4 expresky. Lezení po malých chytech, docela obtížné. V horní části pěkný dynamický přešah.
JAVOR - ŠKOLSKÁ VEŽA - Jumbo (5+) - velmi pěkná cesta dlouhá asi 15m po velkých kapsách, které sou trochu dál od sebe. Velmi pěkné dynamické přesahy. Je potřeba asi 4 expresky.
JAVOR - VEŽA NAD OHNISKOM - Bufet (7-) - velmi pěkná krátká ale taky obtížná cesta dlouhá asi 8m asi na 3 expresky. Silové lezení po velmi malých lištách. Cesta hodně namáhá prsty.
JAVOR - VEŽA NAD OHNISKOM - Bonsai (7+) - těžká cesta ale dlouhá asi jen 7 metrů. Lezení po miniaturních lištách a nahoře trochu na tření. 
JAVOR - VEŽA NAD OHNISKOM - Mariška (5-) - pěkné lezení po spárkách. Délka asi 20m na 5 expresek. Nahoře je vrcholovka.
BRADA - JASKYNKA - Strelec (6-) - kraťoučká cesta asi 7m. Asi na tři expresky. Nestojí moc za to.
BRADA - BRADA - Stará cesta (5) - jedna z cest, která snad nestojí vůbec za ztrátu času. Začátek vypadá slibně, ale po přelezení asi 10m trojkové obtížnosti se už neleze, ale de. A de se mezi stromama, po trávě, sem tam se cvakne nějakej borhák. Uprostřed je třeba udělat štand a lézt cestu nadvakrát, aby se moc neničilo lano. Dál se de zase po trávě a když seš navrchu, tak ani nevěříš, že to byla horolezecká cesta. Ještě je jeden problém. Když první doleze nahoru a chce zařvat na jističe, že může jít, zjistí, že se navzájem neslyší, takže domluva je tam velmi těžká. My sme se shodli, že tato cesta by měla být hodnocena tak za 3 a nic víc. Ale nahoře je vrcholovka a krásný rozhled. Slanění na 50m laně bez přestupu. A myslím, že tam ani není žádnej přestup udělanej, takže kratší lana bych nedoporučoval.

Jen takový zajímavý pokus. Zkuste se podívat :-)

Info-Mail.er.cz - český eReklamní systém
GetPaid.cz EfektMail.cz