Lezení

Fotky

Napiš mi

VÍTEJ  *  Vstoupil jsi v 08:18  *  Před tebou tu už bylo 207138 lidí  *  Optimalizováno pro IE6 800/600


Slovensko

Vysoké Tatry

Značené cesty 1998

Nízké Tatry

Přechod 2000

Roháče, Západní Tatry

Přechod 1999

Zimní přechod 2003
Slovinsko

Julské Alpy

Vrcholy 1998

Triglav 1999
Rakousko

Raxalpe

Heid-steig, Heukuppe

Teufelsbadstube-steig

Glockner Gruppe

Grossglockner 2001

Gramul únor 2004
Švýcarsko

Walliské alpy

Monte Rosa 2002


Výstup na Grossglockner normálkou od Lucknerhaus - 07 / 2001


        Vyjeli sme z Brna asi v 18 hodin v sestavě Já, Evžen, Ríša, Maska a Silencio. Jeli sme Ríšovou oktávkou, takže cesta docela utíkala. Hned v prvním větším městě sme zaplatili pokutu za rychlost a pokračovali dál. Jeli sme přes Vídeň, Saltsburg, Zell am See, Mittersill, odtud dolů na Matrei přes placený tunel, odtud na Kals a potom přímo úzkou silničkou až k Lucknerhaus (1918 m.n.m.). Tam sme dojeli asi ve dvě hodiny ráno. Cesta na Lucknerhaus je taky placená, ale v noci to tam nikdo nehlídá. Dojeli sme na jedno z parkovišť, vybalili stany a šli spát.
        Ráno sme vstali asi v 7 hodin, pokochali se nádherným výhledem na Grossglockner a taky nádherným počasím. Něco málo sme uvařili a pojedli a vydali sme se na cestu směrem na Lucknerhütte (2241 m.n.m.). Až sem vede docela obstojná horská cesta pěkně upravená. Krátce sme odpočinuli a kochali se nádherným rozhledem. Pokračovali sme dál na Stüdl H. (2802 m.n.m.) a to už po horské pěšince. Sem tam se přecházeli popadané staré laviny a suťoviska. Na Stüdl H. sme si chvilku odpočinuli, nabrali pitnou vodu na záchodech, něco pojedli u stolů za chatou. Dále už pitnou vodu zadarmo neseženete. Platí se za ni těžký prachy. Takže buď nabrat hodně, nebo převařovat sníh. Od Stüdl H. sme pokračovali na Schere (3037 m.n.m.) a to docela brutálním stoupákem po rozlámaných ukloněných deskách. Cestou sme potkali nějaký lidi kteří nám tvrdili že tama se nedá, jedině to tam slanit a že už je to tam extrémně obtížné, že to máme obejít zprava přímo na ledovec. No je to asi věc názoru. Na Schere sme potkali rakušáka, kterej nám vysvětlil, že tato cesta je těžší, ale patří ke klasice. Je pravda že ze Schere se sestupuje asi 20m na ledovec po né příliš kompaktní skále. Spíš po hromadě šutrů. Ale slézt se to dá docela dobře bez jištění. Na ledovci Kodnitz sme nasadili mačky a sešli sme na vyšlapanou cestu, kterou chodili všichni ti, co to obcházeli. Na ledovci nebyly trhliny, tak sme bez navázání předběhli lanové družstvo našich krajanů a po zdolání kolmé části ledovce sme došli ke skalnímu hřebínku pod Adlersruhe (3451 m.n.m.). Ledovec byl už pěkně potátý, takže stoupání bylo docela obtížné. Nohy se bořily místy až po kolena. Klettersteigem sme vystoupili na Adlersruhe k chatě Erzh. Johann H. Zjistili sme že Ríša zapoměl tyčky od stanu u chaty Stüdl H. a tak sme vyjednali pokojíček pro tři na chatě Erzh. Johann H. Ještě sme se nadlábli instantní polívky, popili trocha slivovice a šli spát. Celou noc sme nemohli usnout a skoro nikdo se nevyspal.
        Ráno sme vstávali v 5.30 hod. Dali si nějakou tatranku, vypili čaj a vyrazili sme po ledovci směrem pod Kleinglockner (3770 m.n.m.). Nejprve krátkým traverzem a potom brutálním výšlapem po strmém firnovém svahu. Sníh byl ještě zmrzlý, takže se šlo dobře. Já sem si vybíral svou krizi, kterou sem uprostřed svahu rozdýchal. Došli sme do sedla pod vrcholový hřeben a začali se navazovat na lano. Na hřebenu se lezlo po ledu, skále a zmrzlém sněhu. Jistilo se docela dobře přes ocelové tyče, které byly vysoké asi 1,5m a v rozestupu asi 10m. Na vrcholku Kleinglockneru byly sněhové převěje a nádherný rozhled na ledovec pod chatou Franz Josefs Hs. Následoval krátký prudký sestup po ledových schůdcích do sedla mezi Klein a Grossglocknerem. Tady se nachází taková malá lahůdka a to hřebínek dlouhý asi 5m a široký tak 20cm. Na každou stranu z něj spadá sráz na ledovce pod ním. Dá se překonat docela dobře. Pak už následuje asi dvojkové lezení po skále na samotný Grossglockner (3798 m.n.m.). Nejhorší na vrcholovém hřebínku sou davy lidí, kteří se bez rozmyslu předbíhaj. Po vrcholovém focení sme sestoupili na Adlersruhe stejnou cestou a pak tou samou cestou až na parkoviště Lucknerhaus. Okoupali sme se v horském potoku, dali si pivčo, pořádně se najedli a vyjeli domů. Zastavili sme se ještě u obrovského vodopádu, který sme potkali cestou a pak až v Brně asi ve tři v noci.
Jen takový zajímavý pokus. Zkuste se podívat :-)

Info-Mail.er.cz - český eReklamní systém
GetPaid.cz EfektMail.cz